Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Trampoty s novým eKomunikátorem

8. dubna 2004 dala eBanka k dispozici novou verzi eKomunikatoru, v tomto případě 3.4. Zákazníkům banky tento nástroj asi není potřeba představovat, pro ty ostatní - eKomunikátor je program pro odesílání dávek (hromadných příklazů) do banky. eBanka nový program jak se patří propaguje a upozorňuje na něj zákazníky zprávou ve vnitřní schránce.

Cituji:

Nová verze obsahuje tyto nové funkčnosti:

  • byl přidán nový formát pro dávkovou komunikaci – GEMINI. V tomto formátu můžete do eBanky zasílat dávky s platebními příkazy k úhradě, k inkasu, platby do zahraničí a platby na adresu (poštovní poukázkou typu B),
  • na stránkách Klientského systému v menu "Dávková komunikace »» Nastavení" můžete individuálně měnit parametry nastavení dávkové komunikace Vašeho účtu (např. způsob podepisování dávek, počty dní pro realizaci plateb atd.),
  • možnost zobrazování přehledu dávek přijatých eBankou a výsledek jejich zpracování přímo v eKomunikátoru,
  • doplnění kontroly formátu dávky a správnosti údajů v dávce ještě před odesláním do eBanky,
  • byla implementována nápověda na tlačítko F1,
  • celkově bylo přepracováno komunikační rozhraní eKomunikátoru s Klientským systémem eBanky, včetně doplnění podpory ISA serverů od společnosti Microsoft
  • a mnoho dalších změn, které Vám, jak doufáme, ušetří další čas i práci.

Neodolal jsem a novou verzi si stáhl a po několika dnech i nainstaloval. Jenže, se zlou jsem potázal. Program je plný nedodělků a chyb a nic nefunguje jak má.


Instalace

Verze 3.3 se mě jako uživatele alespoň zeptala, zda chci nebo nechci přidat ikonu na plochu a zda chci nebo nechci přidat programy do nabídky Start. Nová verze se na nic takového neptá a přidá jak ikonu na plochu, tak programy do nabídky Start. Můžu si pouze zvolit, jak se nově vytvořená skupina v nabídce Start bude jmenovat.

Už verze 3.3 měla při instalaci logické problémy s cestou, protože autoři předpokládali pouze nové instalace, nikoli upgrade předchozí verze. Program se zeptal, do kterého adresáře chci nainstalovat a pokud jsem vybral již existující adresář C:/Program Files/eBanka nebyl schopen instalace do tohoto adresáře, ale vytvořil si pod ním nový podadresář eBanka a všechny instalované programy vložil tam. Za ty dva roky jsem si toho užil až dost, uvážíme-li, že jsem s tímto problémem opakovaně pomáhal několika našim zákazníkům, kteří jsou taktéž zákazníky eBanky.

Nová verze 3.4 instaluje do správného adresáře, ale zavádí nový adresář Cfg na konfigurační soubory a v něm si vytváří soubor eKomunikator.ini. Přesněji řečeno, vytvořit si ho umí pouze aplikace eKomunikator. Aplikace Manuální zadávání.exe tento soubor vyžaduje, ale sama si ho vytvořit neumí. Pouze hlásí - Nenašel jsem soubor //cesta//ekomunikator.ini nebo byl poškozen. Bádání jsem zjistil, že je potřeba napřed spustit eKomunikátor, ten vytvoří potřebný konfigurační soubor. Teprve pak má smysl spoustět Manuální zadávání. Jenže ani to nestačí a dávku nebude možné otevřít. Před první editací musíte jít do Přehledy/Dávky/Platba a Inkaso, aby se vám "rozsvítilo" menu Operace, ve kterém najdete kýženou funkci Otevřít dávku. Krkolomné, nelogické? Ale to ještě nic není :-)


Potíže s hesly

Verze 3.3 nutila uživatele ke změně hesla. Představa eBanky je taková, že hleslo musí mít minimálně 7 a maximálně 15 znaků, musí obsahovat alespoň jedno velké písmeno a minimálně 3 různé číslice které nejdou zasebou. Můžete na to mít názor jaký chcete, program to tak "vyžaduje". Jenže ouha. Ve verzi 3.3 to vyžadovala pouze aplikace Klíče a to ještě při změnách pouze na záložce Vlastnosti SOI. Samotný eKomunikátor na mě sice při každé operaci křičel, že si mám změnit heslo, ale fungoval dál. A tak jsem si své heslo, mimochodem délky 9 znaků (!) nezměnil.

Po instalaci verze 3.4 se ukázalo, že s nedostatečně komplexním heslem není možné dávku vůbec odeslat. Jenže, zase nic není tak jak by to mělo být. Dávku je totiž i s nevyhovujícím heslem možné podepsat. Program sice zase křičí, ale provede to, podobně jako předchozí verze. Při pokusu o odeslání se zobrazí totéž, mimochodem v dokumentaci k programu nezdokumentované, chybové hlášení a program prostě neudělá nic. Bylo by sice logičtější, kdyby chybové hlášení korektně říkalo, že dávku není možné odeslat, protože heslo není dostatečně komplexní, ale to bysem my uživatelé po programátorech chtěli asi moc. Pokud je komplexnost hesla pro aplikaci tak kritická (není, ale to bysme si nehráli na zabezpečený systém, že...) proč dávku podepíše? Proč neodmítně již první operaci?

Jak jsem později zjistil, kontrola komplexnosti hesla navíc vypadla z aplikace Klíče, kde již je možné na záložce Vlastnosti SOI provádět změny bez toho, že by program vyžadoval změnu hesla.


Špatně odvedená práce

Suma sumárum, eBanka svým uživatelům předkládá další betaverzi neotestovaného programu, se kterým se uživatelé budou trápit, než ho sami rozchodí. Také požadavky eBanky na komplexnost hesla považuji za naprosto přehnané, neboť heslo je přístupovým kódem k souboru s klíči, nikoli předmětem komunikace s bankou. Profesionální programy v takovém případě dovolují administrátorovi nastavit požadavek na "bezpečnost" hesla. Menší orgranizace pak mohou používat méně komplexní heslo, větší orgranizace či firmy s požadavkem na větší bezpečnost si můžou nastavit vyšší komplexnost hesla. Ale o tom v eBance zjevně neslyšeli.

Já své potíže s novou a nefukční verzí eKomunikátoru vyřešil jednoduše. Našel jsem si na disku verzi 3.3 a nainstaloval si ji zpět. Pokud byste verzi 3.3 již neměli, nezoufejte a napiště nám do redakce.

Poznámka redakce: Článek, který jste si právě přečetli byl napsán již v polovině dubna. V rámci "dobrých vztahů" jsme však chtěli dát eBance možnost, aby se k textu vyjádřila. Přestože nám odpověď byla přislíbena, nepřišla, a to ani po urgenci.

Autor: Emil Čelustka
Datum: 12. května 2004 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Petr Slovák
Verze 3.4 -> 3.3
12.05.2004 17:43
petule2006
dotaz
25.03.2007 12:29