Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Internetové obchody v Čechách (2)

Dnes jsou na řadě první návštěvy. Navštívil jsem obchody, které se zapojily do iniciativy Vánoce98 (http://www.vanoce98.cz). Vybíral jsem náhodně, podle jména obchodu. Přiznat musím pouze to, že jsem se podvědomě vyhýbal těm nejznámějším. Návštěva je z 29.11.98, kontrola změn z 7.1.1999.

Correct electronic
Napřed vás čeká stránka s gigantickým logem, pak stránka s popisem problémů a omluvou, že obchod je pouze demonstrační verze, která ne zcela funguje - nepočítá cenu a je potřeba objednat emailem.

7.1.1999: Jak uvádí autoři, 21.12.98 byl zahájen plný chod. Nesmyslná úvodní stránka zůstala, stejně nesmyslná úvodní stránka virtuálního obchodu taky. Celkový dojem je slabý, zpracování silně nepřehledné. Co vůbec nepochopím, je záliba autorů ve vlastním logu. Jeho největší exemplář jsem nalezl na stránce košíku. Autoři si asi neuvědomují, že jako zákazník hledám zajímavé zboží, ne pohled na logo firmy.

Avandgarde Multimedia shop
I když celkově zajímavé, považuji za odvahu zařadit se mezi internetové obchody s pouze 4 (slovy čtyřmi) tituly CD s pouhým objednávkovým formulářem. Přitom firma měla odvahu se na serveru vanoce98.cz zařadit hned do dvou kategorií: hudba (nabízejí 3 tituly) a software (1 titul !). Návštěva takového "obchodu" je ztrátou času.

7.1.1999: Při kontrole stavu byl server nedostupný.

BaGal
Stránky firmy vyrábějící pračky vzduchu, běžná firemní presentace, bez nápadu. "Obchod" z ní dělá stránka s formulářem pro objednání 6 (slovy šesti) položek. Jedinou omluvou pro zařazení se mezi obchody je určitá exotičnost nabízeného zboží.

7.1.1999: Setrvalý stav.

Carpe diem
Tady jsem objevil opravdovou perličku. V oddíle Základní objednací podmínky jsem objevil větu: "Závazné objednávky pro expedici kalendářů nám laskavě zašlete co nejdříve." V dalším textu je uvedeno: "Závazné objednávky musí obsahovat potvrzení razítkem a podpisem objednatele..." Pod tlačítkem objednávky pak najdete: "Vzhledem k tomu, že ještě není připraven CGI script, objednávku zkopírujte přes schránku (clipboard) do dokumentu elektronické pošty, vyplňte a odešlete na adresu ..." Není co dodat.

7.1.1999: Byla zrušena stránka s Objednacími podmínkami.

Aros osiva
Stránky firmy vyrábějící osiva - graficky slabá firemní presentace je doplněna o tzv. vánoční nabídku s možností objednání 1 (slovy jedné !!!) položky pomocí formuláře. Musím se přiznat, že tohle mě dorazilo. To pak má internetový obchod opravdu každý.

7.1.1999: Setrvalý stav.

Archív vín
Celkem 78 nabízených položek už dává právo k zařazení mezi obchody. Nejsem znalec vín, proto jsem postrádal podrobnější informace o jednotlivých nabízených položkách. Objednat si víno na základě řádku v ceníku je podle mne přecijen odvážné.

7.1.1999: Přibyla možnost vyhledávání, ale co vlastně chcete vyhledávat mezi 78 položkami, které se bez problémů zobrazí na jediné stránce?

Cosmetic Karl Hadek International
Graficky slabé stránky vás nutí projít čtyři úvodní stránky než se dostanete k tlačítku pro vstup do obchodu. Aplikace není schopna připočíst cenu dopravy k ceně nákupu a na stránce Ceny přepravného zůstala polovina textů v angličtině. Šíře sortimentu dobrá, avšak opět by mi chyběla odvaha objednat si zboží, které vůbec neznám, pouze na základě položky v ceníku. Nějaké, podle mě nedostatečné, informace o zboží jsem nakonec na webu našel, ale přístup k nim z ceníku chybí.

7.1.1999: Setrvalý stav.

Pokračovat budeme příště. Nejlepším obchodem dnešního dílu je bezesporu Archív vín. I přesto, že je to jednooký mezi slepými... Byl jsem překvapen odvahou některých tvůrců označit své výtvory za internetový obchod. A právě ta odvaha je snad jediné, co jim můžeme závidět.
Autor: Přemysl Vok
Datum: 8. ledna 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz