Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

ICQ zavádí platby za používání

Tato šokující zpráva dorazila emailem do schránek tisíců uživatelů nejoblíbenějšího komunikačního nástroje v pátek večer a v následujících hodinách.

Pokud jste dostali mail následujícího znění:

Dear ICQ user,

We at ICQ would like to inform you that due to the most recent raise of the costs of supporting the services we provide a new very reasonable fee will be introduced for all ICQ users. It has become evident over the past year that we cannot maintain a free service, grow at our current rate and keep the level of service up to our standards, service up to our standards, all at the same time. The bottom line for us, like many other dot com companies, is that revenue and profit must now take a front seat ahead of user base and growth.

The fee is
$9.99 and you will have to pay it only once.

After 1st of July 2003, however, all accounts, which have not been secured payment for, will be disabled or deleted. We do realize this could be regarded by many as a sudden and unpleasant step in our company's policies, but at the same time we at ICQ have no other choice, but to offset our ever-increasing costs of supporting the services we provide by levying a minimal usage fee.

If you are one of the first 100 000 users who secure the payment, we at ICQ will award you a very special gift certificate for the amount of $40.00 which you can spend in our online shops.

This is ALL you have to do to keep your account active. Don't reply to this mail.

Please be assured in our firm commitment for continued improvement and support of the ICQ service and its users.

Sincerely Yours,
ICQ Team


stali jste se obětí chytře připraveného podvrhu. Mail, na první ale i druhý pohled se tvářící jako originál, odeslaný z emailové adresy "ICQ Support Team" <mailrobot@icq.com> totiž obsahoval i obrázek s adresou:

http://www.icq.com:index.html@216.146.101.77:443/order.htm

Zde je potřeba upozornit, že na zdánlivě platné URL vedoucí na icq.com je docela šikovný podvrh, protože prohlížeče vše co je před @ považují za identifikaci, v tomto případě jméno:heslo. Pravá adresa serveru je uvedena jako IP adresa 216...


Celkově se dá říci, že jde o povedenou kombinaci jednoduchých, ale účinných nápadů. Mail se tváří skutečně věrohodně, provedením věrně kopíruje styl ICQ Teamu. Je rozesílán přes systém ICQ z icq-maileru přes doménu mail.icq.com. URL, na které se kliknutím na obrázek v mailu dostanete, je "maskováno" pomocí jednoduchého, ale o to účinnějšího triku. Po kliknutí skončíte na neméně povedené stránce, tvářící se jako stránka ICQ, kde je po vás požadováno zadání čísla kreditní karty včetně PINu.

V době přípravy tohoto článku je uvedené URL již nefunkční, přesto věřím tomu, že se našlo nemálo nadšenců, kteří požadované údaje vyplnili. Autorovi se ostatně celou věc podařilo velmi dobře maskovat. A podobně jako u virů, dají se v nejbližším čase očekávat následovníci, kteří uvedených triků využijí, případně je ještě vylepší.

Celá věc má ještě jeden zajímavý aspekt. Než jsme přišli na to, že se jedná o podvrh, rozproudila se u nás ve firmě diskuze na téma, zda zaplatit či nezaplatit. Pro mě překvapivým výsledkem je, kolik lidí by 10 USD skutečně zaplatilo. Vážně jsem o tom uvažoval i já.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 23. června 2003 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz